Schmersal IFL 10-180L-11P Induktiver Näherungsschalter, P/N: 101126730
Technische Daten
- Gewicht
- 95 g
Produktbeschreibung
Kunststoffgehäuse
DC 4-Leiter
Lange Bauform
schutzisoliert
Bauform M 18 x 1
Product type description: IFL 10-180L-11P
Article number (order number): 101126730
EAN (European Article Number): 4030661050607
eCl@ss number, version 12.0: 27-27-40-01
eCl@ss number, version 11.0: 27-27-01-01
ETIM number, version 7.0: EC002714
ETIM number, version 6.0: EC002714
Certificates: CCC
Standards: DIN VDE 0660-208, EN IEC 60947-5-2
Housing construction form: Cylinder, thread
Installation conditions (mechanical): not flush
Housing material: Plastic
Active area: Plastic
Material of the nuts: Plastic
Material of the washer: Perbunan®
Gross weight: 95 g
Integral system diagnostics, status: Yes
Number of cable wires: 4
Tightening torque of nuts, maximum: 3 Nm
Nominal switching distance Sn: 10 mm
Length of cable: 2 m
Termination: Cable
Wire cross-section: 0.25 mm2
Material of the Cable mantle: PVC
ISO thread of the sensor: M18
width across flats: 24 BK
Length of sensor: 79 mm
Width of sensor: 16.5 mm
Height of sensor: 16.5 mm
Degree of protection: IP67
Ambient temperature: -25 ... +70 °C
Protection class: II
Type of voltage range: DC
No-load supply current I0, typical: 5.5 mA
Rated operating voltage: 10 ... 60 VDC
Operating current: 400 mA
Switching element: NO contact and NC contact (antivalent)
Switching frequency, approx.: 350 Hz
Voltage drop Ud, maximum: 1.5 V
Current at Voltage drop Ud: 0.4 A